Category Archives: Натпревари

Резултати од Регионален натпревар по природни науки

can-stock-photo_csp13303501

На 21.05.2016 беше одржан Регионален натпревар по природни науки во категории од IV и V одделение.

На истото натпреварување беа постигнати следниве резултати:

II место со 83 поени Лора Сентова – IV одделение

III место со 80 поени Луна Алексова – IV одделение

Ментори: Јасмина Маџаревска

                   Лилјана Петковска

 

I место со освоени 99 поени Ивана Димитрова – V б одделение

II место со 89 поени Ива Мојтиќ – V а одделение

Ментор; Дивна Карапанчева

Натпревар по Георафија

2016-05-09 10.13.05

Во просториите на ПМФ-Институт за географија на 06.05.2016 се одржаа 37 Државни натпревари по географија организирани од Македонското географско друштво. Под менторство на наст. Проф. Ленка Ѓоргоска учествувавме со две исклучително талентирани ученички. Кристина Конева од 9-б ја освои втората награда  и  Ана Крстевска која  беше првопласирана на Регионалниот натпревар во Скопје.  А минатата година, а и еве и сега по втор пат  го освојува Првото место во Република Македонија.

IMG_20160507_103144 IMG_20160507_103145 IMG_20160507_103229 IMG_20160507_103237 2016-05-09 10.11.42 2016-05-09 10.13.05 2016-05-09 10.13.16 2016-05-09 10.14.10

Нашиот хор -нашите славејчиња

 Хорот при нашето училиште на овогодинешните смотри го освои првото место , браво за нашите славејчиња.mizicko-4muzikco -1mizicko -2

Нашите успешни фудбалери

fudbal-3fudbal-2

 

 

 

 

 

Браво за нашите фудбалери  кои оваа учебна година го освоија второто место на ниво на општина Карпоши три поединачни награди за најдобар голман , најдобар  играч, најдобар стрелец.

Мирко и Мила на подиум во Маврово

Како и секоја година, така и оваа нашето училиште „Вера Циривири – Трена“ зема учество на Државното првенство во алпско скијање – основни училишта во машка и женска категорија. Првенството беше организирано од Федерацијата за училишен спорт на Македонија на 17.02.2016 година во Маврово и учество земаа голем број ученици од сите основни училишта ширум нашата земја. Во категоријата алпско скијање преставници од нашето училиште беа Мирко Лазарески – машка категорија и Мила Лазареска – женска категорија. На ски терените во Маврово нашиот образ го „обелија“ Мирко со освојување на прво место и Мила со овојување на третото место во катрегориите алпско скијање, основни училишта – машка и женска категорија соодветно. Веќе неколку години наназад овие наши ученици го промовираат нашето училиште „Вера Циривири – Трена“ и нашата општина Карпош и без исклучок се враќаат назад со медал на нивните гради. Им посакуваме големи успеси понатаму во нивните професионални кариери.

993089_10207589025518002_4746691541631019280_n 1931459_10207589025838010_4722116779671923946_n 12439433_10207589026998039_6198830430062024512_n 12670499_10207589026198019_6606872059535561164_n 12718104_10207589027318047_2680041241078570314_n 2016-03-29 11.18.01 2016-03-29 11.18.08 2016-03-29 11.19.16

„Не се дише – се угушивме„ на Форум театар

20160324_174251

Нашето училиште ООУ „Вера Циривири – Трена“ беше вклучено во проектот “Едукација за значењето на енергијата, начинот на производство и употреба преку теорија и пракса“ ,поддржан од Швајцарска агенција за развој и соработка, а истиот реализиран од здружението за заштита на животната средина Еко Логик. . Во рамките на проектот се одржаа општински Форум театар ,прелиминарни натпревари во форма на аудиции, По освоеното прво место на општина Карпош учениците од нашето училиште се натпреваруваа на регионално ниво. На натпреварот кој се одржа на 24.03.2016 год. во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, секоја група ученици во времетраење од најмногу 20 минути имаа можност да ја прикажат нивната претстава. Претставите ги оценуваа жирито, составено од професионална актерка и претставници од организација.Учениците од нашето училиште ООУ „Вера Циривири – Трена се претставија со драмата насловена „Не се дише – се угушивме“ и го освоија првото место во град Скопје и беа наградени со 9 паркинг места за велосипеди и едукативни ЕКО игри.

Учествуваа учениците:

1. Никола Симоноски

2. Сара Момировска

3. Димитар Алжуроски

4. Теодора Бајкова

5. Марија Петковска

6. Ана Софеска

7. Ангела Пејковска

8. Марија Данилова

9. Емилија Динева

10. Анастасија Саздовска

со менторите:

1. Александра Чочевска

2. Ана Кралевска

3. Маја Чинго

4. Маја Кузманоска

5. Дивна Карапанчева

6. Валентина Пешевска

20160324_174218 20160324_174225 20160324_174229 20160324_174240 20160324_174251 collage forum_collage

И оваа година од Duino се вративме наградени…

Од 18-21 март 2016 година, во Трст- Италија, се одржа прогласувањето на победниците на XII -то издание на Меѓународниот натпревар во поезија и драма „Замокот Кастело ди Дуино„.

На овој поетски натпревар учествуваа и две наши поетеси од ООУ „Вера Циривири – Трена“ во категоријата Giovanissimi ( под 16 год.) Двете наши ученички се закитија со сребрена и златна плакета  во својата категорија ;12 години- Марија Антониева од VII -б  и 14 години- Теодора Бајкова IX -б. Тие беа менторирани од наставникот по македонски јазик м-р Матилда Бајкова.  

Годинашнава тема на која твореа, по  40 стихови,  носеше комплексен наслов: „Гестот и генезата“.  Впечатоците импресивни и големи од гостувањето во градот на поезијата-Трст каде другаруваа со ученици од над 50 земји во светот. Од Етиопија, Романија, Нов Зеланд, Грција, делови од Италија…

Годинешново патување беше подпомогнато од Општината Карпош и градоначалникот Стевчо Јакимовски.    

rsz_dsc01765dsc01770 dsc01772 dsc01788 dsc01798 dsc01800 dsc01802 wp_20160319_18_00_51_pro__highres wp_20160319_18_01_30_pro__highres

Меѓународен куп „Немо 2015“

12314049_1124638584242826_1175723478434570145_n

На 05.12.2015 година во Скопје, во базенот на СЦ „Борис Трајковски“ се одржа XI Меѓународен пливачки куп „Немо 2015“, во кој учество земаа пливачи од нашата земја, како и гости од Бугарија, Србија, Косово и Албанија.Нашата ученичка Теодора Наумовска од IIIа одделение пливаше градно и во својата категорија од 2007 и помлади го освои второто место.И го честитаме успехот и и посакуваме уште многу успеси во нејзината пливачка кариера.

12313542_721313524668224_2283227942432761733_n 12314049_1124638584242826_1175723478434570145_n 12345428_1124638587576159_6247473574048507950_n

Доделени награди по повод „13 Ноември“

Untitled

На 19.11.2015 год. во кинотеката на РМ беше одржана Меѓународна детска ликовна изложба по повод „13 Ноември“, на која беа доделени следниве дипломи: I место за ученичката Теона Цветановски од VIб одд., диплома за учество на Ангела Душеновиќ VIIIб

UntitledUntitled Untitled

48 – те ДЕТСКИ РАЦИНОВИ СРЕДБИ –ВЕЛЕС 2015 ГОД.

WP_20151119_10_33_35_Pro

Ученичката Марија Антониева од  VII-б под менторство на наставникот м-р Матилда Бајкова  од нашето училиште освои престижна награда  на традиционалните  „Детски Рацинови средби“, кој по 48 пат се организираат во градот на Рацин-Велес. Темата на овогодинешниот   натпревар во поезија  беше  „Ја љубам мојата земја“.  Во конкуренција од 300 труда, Марија беше меѓу првите пет. Предизвиците продолжуваат!

WP_20151119_10_32_54_Pro WP_20151119_10_33_35_Pro WP_20151119_11_07_19_Pro WP_20151119_11_19_55_Pro WP_20151119_15_32_36_Pro WP_20151119_15_49_23_Pro